Czy pies jest zdolny do kochania?

utworzone przez | lut 14, 2022 | psia psychologia | 0 komentarzy

Walentynki to dobry dzień na poruszenie tematu emocji wyższych, do których z pewnością należy odczuwanie miłości. Choć z badań naukowych wiemy na ten temat coraz więcej, to jednak wciąż można spotkać się z 2 różnymi podejściami. Jedni uważają, że to typowa antropomorfizacja, czyli przypisywanie psom ludzkich cech. Drudzy sądzą, że psy zdecydowanie kochają swoich opiekunów. Jak jest naprawdę…?

Nie ma takich uczuć wyższych, które są zarezerwowane tylko dla człowieka. Nie wiemy, jak inne gatunki przeżywają emocje i które z nich są w stanie odczuwać. Nawet, jeśli coś nie jest poparte badaniami naukowymi, nie oznacza, że tego nie ma. Nic więc dziwnego, że temat psiej miłości budzi wiele kontrowersji.

Autorzy książki „Szczeka merda mówi” Zofia i Piotr Wojtków przytaczają teorię Clive Wynne, która mówi o tym, że psy potrafią obdarzyć uczuciem każdą istotę, jeśli zobaczą ją zaraz po urodzeniu lub w krytycznej, bardzo wczesnej fazie rozwoju. Wynne opisuje to przywiązanie jako miłość. Autorzy podają, że ich zdaniem „jeżeli pies czuje się bezpiecznie przy opiekunie, spędza z nim czas w sposób, który sprawia mu przyjemność, a jego potrzeby są zaspokajane, to również rodzi się między nimi miłość, i to nie tylko w sensie uzależnienia istoty słabszej od tej, która ma nad nią kontrolę.” Oznacza to, że zawsze jest szansa na zakochanie! 😉

Jednak psy i ludzie zupełnie inaczej wyrażają miłość. Dla większości zwierzaków silnie stresujące mogą być ludzkie gesty takie jak:

  • przytulanie – krępuje ruchy psa i może być przez niego odebrane jako próba zdominowania go;
  • całowanie i przybliżanie twarzy do pyska – zamiast tego lepiej podrap psiaka za uszkiem;
  • klepanie z góry po głowie;
  • intensywne wpatrywanie się w oczy.

Zdecydowanie lepiej jest wyrazić swoją miłość do psa poprzez:

  • na początek idźcie na długi spacer 🙂
  • znajdź czas na trening i zabawę;
  • głaszcz psiaka wtedy, gdy sam inicjuje kontakt i jest zrelaksowany;
  • obserwuj psa i naucz się rozpoznawać jego komunikację;
  • unikaj zachowań, które powodują u zwierzaka stres, a rób więcej tego, co poprawia mu nastrój.

Udanych Walentynek! W końcu miłość nie jest zarezerwowana tylko dla ludzi 🙂

Marta Bukowska

0 komentarzy

Jak mogę Ci pomóc?

Kurs posłuszeństwa psa

Ty i Twój pies nauczycie się komunikować ze sobą, zbudujecie więź i motywację psa do treningu. Nauczycie się wspólnej zabawy i dowiecie się, jak aktywnie spędzać czas. Twój pies opanuje podstawowe komendy, przywołanie, rezygnację i będzie skupiony na Tobie. Zajęcia indywidualne, w kameralnej grupie lub on-line. Ty wybierasz!

Psi ekspert dla dzieci

Dla rodziców, którzy chcą, by przebywanie dziecka z psem było bezpieczne i radosne. Korzystając z PSIEGO EKSPERTA nauczycie się prawidłowo interpretować mowę ciała psów. Błyskawicznie rozpoznacie ewentualne zagrożenie ze strony czworonoga. Spędzisz czas z dzieckiem edukując, jednocześnie świetnie się bawiąc, a także zachęcisz do zabawy liczbami i figurami geometrycznymi.

Konsultacja 1:1

Odbywa się w miejscu zamieszkania psa. Konsultacja 1:1 to pełna uwaga trenera i behawiorysty na Twoim psie. Jest to nie tyle szkolenie, co raczej znalezienie przyczyny niechcianego zachowania i zobaczenie jej z pespektywy psa. Dopiero wtedy następuje weryfikacja, czy dane zachowanie można zmienić, zmodyfikować i w jaki sposób to zrobić.

Warsztaty dla dzieci

Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zajęcia mogą zostać zorganizowane w przedszkolu, szkole, a także na zlecenie osoby prywatnej na terenie Gdańska i gminy Żukowo. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, w jaki sposób bezpiecznie funkcjonować z psem na co dzień. Poznają zasady prawidłowego traktowania psa, a także dowiedzą się, jakie są podstawowe potrzeby zwierzęcia.