Lęk separacyjny u psa

utworzone przez | maj 20, 2021 | pies i dziecko, psia psychologia, trening | 0 komentarzy

Wolisz oglądać, zamiast czytać? Łap podsumowanie transmisji live: Tutaj

Dla Twojego psa najbardziej naturalną rzeczą pod słońcem jest przebywanie ze swoim stadem. Zadaniem opiekuna jest nauczenie go bycia zrelaksowanym również, kiedy zostaje w domu bez Ciebie. Jest to proces, który może trwać nawet kilka tygodni, czy miesięcy. Trudniej może być w przypadku psiaków po schronisku, a najłatwiej w przypadku młodziutkich zwierzaków. Jednak nie ma reguł! Wszystko zależy od wrażliwości, temperamentu i doświadczeń psa!

Większość z nas, z powodu pandemicznego roku, wiele czasu spędza w domu. Powrót do aktywności zawodowej jest trudny nie tylko dla Ciebie, ale również (lub nawet bardziej!) dla psa. Nie rozumie on, dlaczego nagle ma zostawać sam. Może to powodować nerwowość, stres i frustrację. A co za tym idzie, niszczenie przedmiotów lub załatwianie się w domu. Dlatego polecam naukę zostawania samemu praktycznie od początku. Dajcie sobie na to czas!

Łap kilka konkretnych wskazówek. Jeśli okażą się niewystarczające, skonsultuj się z behawiorystą. Będzie Cię to kosztowało mniej, niż zniszczenia mienia, którego może dopuścić się zdenerwowany pies:

  1. W czasie, kiedy masz możliwość długiego przebywania z psem (np. urlop, kwarantanna, praca zdalna, itp.), spędzaj trochę czasu bez obdarzania psa uwagą. Zacznij od kilku minut 2x dziennie, stopniowo wydłużając czas nawet do 2 godzin. Poczytaj książkę, obejrzyj film i pozwól psiakowi w tym czasie się ponudzić. Nie może kojarzyć Twojej obecności tylko ze świetną zabawą.
  2. Powoli wprowadzaj zostawianie psa w osobnym pomieszczeniu. Zanim zaczniesz zamykać za sobą drzwi, użyj bramki rozporowej – pies cały czas Cię przez nią widzi, dzięki czemu będzie mu łatwiej. Wychodząc za bramkę, a później drzwi, zostaw psiakowi coś, co go zajmie. Wiesz najlepiej, co by to mogło być! Korzystaj z pomocy takich jak: maty węchowe lub do lizania, gryzaki, zabawki, itp. Zanim skończy się nimi zajmować, wróć do psa. Jeśli nie zdążysz i pies zacznie się denerwować, odczekaj chwilę i wróć dopiero jak się uspokoi.
  3. Niektóre psy uspokaja mówienie: “dobry pies, nic złego się nie dzieje, poczekaj”, a u innych psów wywoła to napięcie lub ekscytację. Sprawdź, jak reaguje Twój pies. Jeśli niezbyt dobrze – niczego nie mów.
  4. Zostawiaj psiaka w różnych pomieszczeniach i sprawdź, w którym czuje się najlepiej. To właśnie tam najlepiej go zostawić, kiedy zaczniesz wychodzić z mieszkania. Usuń przedmioty, które mógłby zniszczyć. Zostaw legowisko, zabawki, wodę.
  5. Gdy pójdziecie już o krok dalej i opuścisz dom, nie żegnaj się z psem, ani wylewnie nie witaj. Nie głaszcz, nie pocieszaj, nie tłumacz, postaraj się spokojnie oddychać i kontrolować postawę. Przecież nic złego się dzieje, za moment wrócisz! Przy wychodzeniu nie rób zamieszania, nie hałasuj, zrób to sprawnie i szybko. Nie wracaj, kiedy pies wyje lub szczeka. Cierpliwie wyczekuj momentu, kiedy na moment przestanie i dopiero wtedy wejdź. Inaczej pies nauczy się, że właśnie hałasowaniem przywołał Cię z powrotem. A jeśli to zadziałało, z całą pewnością będzie powtarzał “przywoływanie” opiekuna.
  6. Dla niektórych psów świetnym rozwiązanie jest zostawanie w klatce kennelowej, ale o tym napiszę kolejnym razem 🙂
  7. Regularnie stosuj powyższe sposoby, stopniowo wydłużając czas psiaka w samotności.

I najważniejsze!

Gdy wrócisz i okaże się, że Twój pies to niezły wandal i nie masz już kapci lub czegoś innego, NIE KARAJ GO! To, że zwierzę obniża pozycję, podkula ogon nie oznacza, że czuje się winny. Nie rozumie, co zrobił źle i prawdopodobnie nawet nie pamięta swojego przewinienia. Widzi tylko i wyłącznie wkurzonego człowieka, który na niego krzyczy i przejawia negatywne emocje. Karaniem psa z pewnością nie nauczysz go prawidłowego zachowania, a możesz spowodować, że zacznie się Ciebie bać i wcale nie ucieszy się na powrót. A jak nauczyć innego zachowania? To już jest całkiem inny temat, o którym porozmawiamy wkrótce!

Przydało się?

PRZEKAŻ DALEJ!

0 komentarzy

Jak mogę Ci pomóc?

Kurs posłuszeństwa psa

Ty i Twój pies nauczycie się komunikować ze sobą, zbudujecie więź i motywację psa do treningu. Nauczycie się wspólnej zabawy i dowiecie się, jak aktywnie spędzać czas. Twój pies opanuje podstawowe komendy, przywołanie, rezygnację i będzie skupiony na Tobie. Zajęcia indywidualne, w kameralnej grupie lub on-line. Ty wybierasz!

Psi ekspert dla dzieci

Dla rodziców, którzy chcą, by przebywanie dziecka z psem było bezpieczne i radosne. Korzystając z PSIEGO EKSPERTA nauczycie się prawidłowo interpretować mowę ciała psów. Błyskawicznie rozpoznacie ewentualne zagrożenie ze strony czworonoga. Spędzisz czas z dzieckiem edukując, jednocześnie świetnie się bawiąc, a także zachęcisz do zabawy liczbami i figurami geometrycznymi.

Konsultacja 1:1

Odbywa się w miejscu zamieszkania psa. Konsultacja 1:1 to pełna uwaga trenera i behawiorysty na Twoim psie. Jest to nie tyle szkolenie, co raczej znalezienie przyczyny niechcianego zachowania i zobaczenie jej z pespektywy psa. Dopiero wtedy następuje weryfikacja, czy dane zachowanie można zmienić, zmodyfikować i w jaki sposób to zrobić.

Warsztaty dla dzieci

Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zajęcia mogą zostać zorganizowane w przedszkolu, szkole, a także na zlecenie osoby prywatnej na terenie Gdańska i gminy Żukowo. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, w jaki sposób bezpiecznie funkcjonować z psem na co dzień. Poznają zasady prawidłowego traktowania psa, a także dowiedzą się, jakie są podstawowe potrzeby zwierzęcia.